Bahar alerjisinin tedavisi nedir? 2

Bahar alerjisinin tedavisi

Bahar alerjisinin tedavisi nedir? 2

Bu yazımızda sizlerle bahar alerjisi , bahar alerjisi belirtileri , bahar alerjisi için alınacak önlemler konularına değineceğiz.

Bahar mevsiminde ciddi bir artış gösteren polenler, pek çok kişinin bahar alerjisine yakalanmasına sebep olmakta olduğundan bahar alerjisine karşı önlemler alınmalıdır. Önlem almada geç kalan kişiler ise bahar alerjisi tedavisi için uzman hekimlere görünmeli ve bu sayede kısa sürede bahar alerjisinden kurtulup bahar aylarının tadını keyifli bir şekilde geçirebilir.

Bahar alerjisi nasıl tedavi edilir? Bahar aylarında hafif hafif esen rüzgar bitki ve ağaç tozlarını, hayvan tüylerini havaya yaydığı gibi, aynı zamanda böcek ve sineklerde polenlerin etrafa yayılmasına sebep olmaktadırlar. Tüm bu etkenler alerjenlere karşı hassasiyeti bulunanları ve polenlere karşı önlem almayanları bahar alerjisi yapıyor. Burun akması, aksırma, hapşırma, gözlerde sulanma ve kaşıntı, damak kaşınması, boğazın gıcıklanması ve tahriş gibi bulguları bulunan bahar alerjisine karşı aşı tedavisi oldukça etkilidir. Bahar alerjisinde aşı tedavisi hastanın duyarlı olduğu polenlere karşı hassasiyetini azaltır ve alerji olma riskini en aza indirir. İlaç tedavisi ile de bahar alerjisi sorunu ortadan kaldırılmaktadır. Bahar alerjisinin belirtileri ilaçlar ile daha hafif şekilde atlatılabilir ya da tamamen önlenir. Burun spreyleri, hava yollarını genişletici ilaçlar, ağzı spreyleri ve tabletler, derideki lezyonlarda antialerjik ilaçlar, kremler, ant-alerjik ilaçlar bahar alerjisi tedavisi aşamasında hastaya doktor tarafından önerilen tedavi metotlarıdır. Aynı zamanda son dönemlerde dil altına damla şeklinde verilen ya da hastanın hassas olduğu alerjenler gittikçe artan dozlarda enjekte edilerek yapılan immunoterapis tedavisi de uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>